ویژگی های یک عینک آفتابی مناسب

5 0
لیمد
۰۴ آذر ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۲
عینک باید تمام فضای چشم و اطراف آن را بپوشاند. عینک های باریک فقط جنبه ی تزئینی دارند و مناسب نیستند. زیرا نور خورشید از بالا و پایین آن عبور می کند و وارد چشم می شود.

زدن عینک آفتابی فقط برای این نیست که خوش تیپ تر به نظر برسید، بلکه برای این است که سلامت و بهداشت چشم و بینایی خود را در مقابل اشعه بسیار مضر خورشید حفظ کنید حتی بر خلاف تصور اکثر افراد، استفاده از عینک آفتابی علاوه بر آب و هوای آفتابی، در روز های ابری هم توصیه می شود.

علل سوزش چشم ها و درمان آن

اشعه ی فرابنفش خورشید از ابر عبور می کند و به همین دلیل استفاده از عینک آفتابی برای جلوگیری از تماس چشم ها با این اشعه و بروز عوارض آن ضروری است. استفاده از عینک آفتابی در تمام فصول حتی در فصل زمستان توصیه می شود. اهمیت استفاده از عینک آفتابی در زمستان، بیشتر از فصل تابستان است که البته علل مختلفی دارد.

چشم ها در فصل زمستان به دلیل سردی هوا، وزش باد، افزایش گرد و غبار و آلودگی هوا بیشتر در معرض خشک شدن هستند که استفاده از عینک آفتابی موجب کاهش تماس چشم ها با عوامل فوق شده و خشکی چشم کمتر رخ می دهد. در زمستان و بویژه در هوای برفی به دلیل انعکاس نور از سطح کریستال های برف، اشعه بیشتری وارد چشم ها شده و امکان بروز عوارض ناشی از آن بیشتر می شود. میزان انعکاس نور خورشید از سطح برف 80 درصد است در حالی که زمین و آب 10 درصد نور را منعکس می کنند.

عینک آفتابی؛ طبی یا غیر طبی؟

عینک های آفتابی می توانند طبی یا غیر طبی باشند. کسانی که عینک طبی استفاده نمی کننداز عینک های آفتابی معمولی که فاقد شماره هستند استفاده می کنند، ولی اگر فردی دارای عینک طبی باشد، می تواند با تجویز پزشک معالج، از عینک های آفتابی شماره دار یا طبی استفاده کند. توجه داشته باشید عینک های آفتابی خوب لزوما نباید مارک دار یا برند باشند. بلکه باید دارای ویژگی های یک عینک خوب و استاندارد باشند.

عینک آفتابی استاندارد

یک عینک آفتابی مناسب باید ویژگی های زیر را داشته باشد: عینک باید تمام فضای چشم و اطراف آن را بپوشاند. عینک های باریک مناسب نیستند، زیرا نور خورشید از بالا و پایین عینک عبور می کند و وارد چشم می شود.

عدسی عینک نباید بیش از حد تیره باشد و بهتر است چشم ها از پشت شیشه عینک دیده شوند. عینک هایی که چشم فرد از پشت ان دیده نمی شوند مناسب نیستند و موجب کاهش دید فرد می شوند.

رنگ عدسی عینک  به گونه ای باشد که موجب تغییر رنگ محیط نشود. بهترین رنگی که دارای ویژگی فوق است رنگ دودی (خاکستری) است. رنگ سبز و قهوه ای در رده های بعدی هستند.

عینک مناسب باید بتواند 99 تا 100 درصد اشعه فرابنفش را جذب کند و مانع عبور آن شود. اگر عینک قادر به جذب این میزان از اشعه فرابنفش نباشد نه تنها مناسب نیست، بلکه استفاده از آن ضرر هم دارد. هنگام استفاده از عینک های آفتابی مردمک چشم ها گشاد و میزان نور مرئی که وارد چشم می شود، افزایش می یابد.

حال اگر عینک قادر به جذب اشعه فرابنفش نباشد میزان عبور اشعه فوق از مردمک ها افزایش یافته و موجب بروز عوارض می شود. به زبان ساده تر یا عینک استاندارد بزنید یا اصلا عینک نزنید.

برای اینکه بدانیم عدسی عینک قادر به جذب اشعه است یا نه، از دستگاه های UVmeter که در عینک فروشی ها موجود است می توان استفاده کرد. راه دیگر این است که یک عینک فتوکرومیک را پشت عینک آفتابی قرار داده و آن ها را در برابر نور خورشید بگیریم، اگر عینک استاندارد باشد اشعه فرابنفش را جذب می کند و در نتیجه عینک فتوکرومیک تیره نمی شود.

جنس عدسی عینک می تواند پلاستیکی یا شیشه ای باشد. عدسی های پلاستیکی سبک ترند و هنگام ضربه نمی شکنند. در مقابل عدسی شیشه ای سنگین تر و شکننده هستند، ولی کیفیت و وضوح تصویر بیشتری دارند و گران ترند.

دقت کنید رنگ دو عدسی عینک کاملا یکسان باشد و سطح عینک صاف و هموار باشد

اهمیت پلاریزه بودن عینک

هدف از استفاده از عینک آفتابی محافظت چشم ها در برابر اشعه فرابنفش نور خورشید است لذا این ویژگی اصلی و لازم یک عینک آفتابی است، ولی ویژگی پلاریزه بودن عینک آفتابی یک ویژگی اختیاری و انتخابی است. عینک های پلاریزه موجب کاهش پخش نور و زنندگی نور از سطوح براق مثل سطح دریا، برف و آسفالت جاده می شوند و از این رو برای کسانی که مدت های طولانی کنار دریا هستند یا کسانی که در جاده های خلوت رانندگی می کنند، مناسب تر هستند.


ثبت امتیاز :

ثبت نظر :

پرداخت و ارسال ارسال رایگان برای سفارشات بالای 50 هزار تومان
مرجوع کردن سفارشات گارانتی بازگرداندن وجه به صورت کامل
پرداخت امن درگاه پرداخت مطمئن و مستقیم بانکی
پشتیبانی حرفه ای پشتیبانی آنلاین و سریع در 7 روز هفته
عضویت در خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از جدیدترین محصولات و تخفیف ها باخبر شوید
میزبان صدای گرمتان هستیم
7 روز هفته از ساعت 9 الی 21
×